Od minulého týždňa v rómskej osade v Rudňanoch ľudia nemajú pokoj napriek tomu, že Rómovia tam už dlhší čas žijú horšie než Indickí obyvatelia okolo rieky GANGA . Starosta obce tvrdí, že Rómovia si zato môžu sami deklaruje tým, že bodrel a skládku okolo chatrč si vytvorili vlastnou príčinou a práve táto skládka bráni odtoku vody, ktorá vzniká prívalovými dažďami do kanalizácií.
Podľa našich dostupných informácii redakcie spravodajstva PRESS.TV v osade chorľavejú deti, rapídne sa medzi nimi rozšírila hepatitída a niekoľko deti skončilo v nemocnici so zápalom pľúc. Už viac, ako týždeň rodiny s deťmi musia spať v chatrčiach do ktorých sa dostala po záplavách kontaminovaná voda. Rómovia preto prosia aby im niekto vodu, ktorá im zaplavila ich príbytky pomohol odčerpať. Starosta opäť deklaruje, že rómovia si nespĺňajú svoje povinnosti za platbu odpadu, a preto nevidí dôvod prečo by im mal pomôcť.
Obec Rudňany sa nachádza na severovýchode Slovenského Rudohoria, približne 15 kilometrov od Spišskej Novej Vsi. Žije tu viac ako 4700 ľudí. Rómovia tvoria viac než polovicu. Už od svojho vzniku je obec spojená s baníctvom. Ťažilo sa tu niekoľko storočí. Najväčší rozvoj Rudňany zaznamenali po roku 1945, keď sa tu vybudoval nový priemyselný závod na spracovanie železných rúd.
Hoci Rudňany vďačia baníckej činnosti za svoj rýchly rozvoj v druhej polovici 20. storočia, aj táto minca má svoju odvrátenú tvár. Celá oblasť má dodnes problém s ťažkými kovmi, najmä ortuťou. Tá unikala do ovzdušia zo starého závodu na tepelné spracovanie. Zo vzduchu sa dostala do pôdy aj do vody. Po uzavretí závodu na začiatku 90. rokov sa problém zlepšil, k sekundárnym únikom ortuti však naďalej dochádza z háld, ktoré tu po ťažbe zostali.
„Oblasť slúžila ako miesto pre zber rúd a dopravný uzol. V roku 1965 podnik presunul svoje aktivity k ťažobným lokalitám a táto zóna ostala opustená,“ píše Krokusová. Aj táto lokalita je významne znečistená banskou činnosťou. Na kopci nad osadou sa nachádzajú toxické skládky odpadov s vysokým obsahom ťažkých kovov, ktoré zamorujú tunajšiu pôdu. Pozostatky ťažkých kovov, olejov a iných materiálov môžu spôsobiť dlhodobé následky na zdravie obyvateľov osady.
Zlá hygienická situácia sa podľa medializovaných informácií prejavovala vyššou chorobnosťou miestnych obyvateľov – najmä detí – v porovnaní so zvyškom obce. Tú mohol okrem znečisteného prostredia spôsobiť aj chýbajúci prístup k pitnej vode, ktorý bol dlhé roky ešte zložitejší ako v Pätorakej.
Redakcia spravodajstva PRESS.TV