,
4. júla 2023

Anastasiu Lojka volajú jej blízki Nasta a od 6. septembra 2022 ju bieloruské úrady opakovane svojvoľne zadržali na základe vykonštruovaných obvinení. Mladú edukátorku a obrankyňu ľudských práv v júni 2023 odsúdili na 7 rokov odňatia slobody.

Lojka sa mala dopustiť zločinu „organizácie a prípravu aktivít, ktoré hrubo porušujú verejný poriadok, alebo aktívnej účasti na nich“ a „podnecovania rasového, národnostného, náboženského alebo iného spoločenského nepriateľstva alebo sporu“. V skutočnosti je Lojka zadržiavaná výhradne pre svoj ľudskoprávny aktivizmus.

Jej odsúdenie po utajenom súdnom procese je zdrvujúcim úderom pre aktivistickú komunitu v Bielorusku a pre celkovú ľudskoprávnu situáciu v krajine. Na zbabelom rozhodnutí úradov súdiť ju za zatvorenými dverami sa ukazuje, že jej stíhanie bolo nelegitímne a došlo pri ňom k vážnemu porušeniu jej práva na spravodlivý súdny proces.

Počas zadržiavania bol Lojke odopretý prístup k právnemu poradenstvu a zastupovaniu, potrebnej lekárskej starostlivosti či základným potrebám vrátane teplého oblečenia a pitnej vody. 

LinkPODPÍŠTE PETÍCIULink

Bieloruské orgány musia Nastu Lojka okamžite a bezpodmienečne prepustiť a prestať využívať trestný súdny systém krajiny ako nástroj na umlčanie kritiky vládnych politík. Existujú tiež vážne obavy o zdravie a bezpečnosť Nasty Lojka. Bieloruské orgány musia okamžite nariadiť vyšetrenie svojvoľného zadržiavania Nasty Lojka a jej minuloročných obvinení väzenského personálu z mučenia. Väzenský personál, policajti aj všetky osoby dôvodne podozrivé zo zlého zaobchádzania s Nastou Lojka ako aj zo spáchania ďalších zločinov proti nej musia byť súdené v spravodlivom súdnom procese a bez uplatnenia trestu smrti.

Za každý podpis a zdieľanie petície vopred srdečne ďakujeme. Váš podpis dokáže Nastu Lojka priblížiť spravodlivosti. Informovala o tom dnes pre PRESS.TV Crime Daniela Mužíková, koordinátorka pre kampane a médiá

Zdieľať

Facebook
Email
Twitter
LinkedIn
Facebook

Mohlo by vás zaujímať:

Reklama