1. októbra 2023

Zatiaľ čo jedna strana rómov žijúcich na Slovensku, ale aj v zahraničí fandila politickej strane OĽANO na čele s Matovičom a Pollákovcami tá druha strana inklinovala k Smerákom. Lídrom tejto politickej strany je R.Fico a z Rómov na kandidátnej listine bol aj známy rómsky spevák Kajkoš. Rómovia boli rozdeleni na dve strany každý si zastával tu svoju a svojich politických lídrov.
Po vyhlásení volebných výsledkov sociálnu sieť facebook zaplavili nenávistné ale aj radostne statusy. Právo na radosť mali najmä Smeráci ktorí voľby vyhrali o čom svedči aj video v ktorom Kajoš neskrýval silne emócie a dokonca sa rozplakal. Niektorí oponenti na ňom nenechali pod videom v komentároch nitku suchu.

Vyjadrenie nám poskytol aj poslanec NR. Peter Pollák mladší

Ďakujem každému kto mi dal krúžok, kto mi v kampani pomohol a podporoval ma. Spolu somnou sa do parlamentu dostali ďalší 3 rómski kandidati z OĽANO. Ďakujeme

Video je pripravené na prehravanie

Reaguje aj Maroš Balog: Rómsky aktivista

Bilancia týchto predčasných volieb do NR SR, ako rómskeho aktivistu zaoberajúceho sa literatúrou, prácou s mládežou je prosím subjektívnou. Bolo náročné vybrať komu zveriť mandát v tieto voľby, všeobecne myslím, nakoľko bola a je krajina v posledných mesiacoch „terorizovaná“ rožnými kauzičkami a naozaj sprevádzaná veľmi nechutnou kampaňou. Čo sa našich rómskych kandidátov týka, niektorí sa uchádzali o priazeň voliča naivnou avšak aj pocitovou kampaňou v teréne, nie len na sociálnej sieti. Iní, „vyvolení“, ktorí boli ošetrení vedením strany a bolo ich vidieť aj na tlačovkách „ľudovo povedané“ v telke na očiach, mali väčšiu pravdepodobnosť zvoliteľnosti.

Mňa osobe vyrušovali v kampani tí kandidáti, ktorí siahali po rómskych kapelách, interpretoch zvučných to mien alebo sami „robili bašavel“ v osadách. Kultúru, ako takú by sme nemali veľmi spájať s voľbami, myslím si. Ale je to vec názoru. Svoju pravačku si pri skladaní sľubu na Ústavu SR priloží druhý krát P.Pollak ml…Prvý krát tento akt absolvujú za OĽANO a priateľov L.Bužo – terénny sociálny pracovník, V.Tanko – úspešný športovec a reprezentant SR, A. Škopová – sociálna pedagogička.

Za Progresívcov, ktorí nemyslím si, prezentovali kartu rómskej tématiky, to bude I.Bihariova – bývala predsednícka strany a I.Kosova – riaditeľka súkromných škôl, MŠ, aktivistka, moja bývala kolegyňa z Úradu, ktorého som zamestnancom. Dáma aktívna hlavne na pol vzdelávania. Za predchádzajúcej Vlády bolo cítiť a vidieť Petra Polláka ml./ Podpredsedom Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny./ ale ostatných sme ani nevedeli, že v Parlamente sedeli.

Teda vedeli sme, že len v lavici sedeli, poberajúc plat. Verím, že aj vďaka práci týchto aktuálne zvolených poslancov /aj keď troch v opozícii/ sa veciam pro-rómskym bude dariť aj v kontexte rozbehnutých politik (nové Programové vyhlásenie Vlády SR v prípade, ak sa téma doň dostane) aj v kontexte alokovaných cca. 920 miliónov v Novom programovom období/ŠF, ale aj predkladaní zákonov, avizovaných v kampani zmien v reformách, opatreniach proti inflácii, otázky vojny na Ukrajine, či ich aktívneho pôsobenia v kluboch a iných štruktúrach exekutívy, ktorými NR SR disponuje. del o DEL. Foto: Lustračné

Zdieľať

Facebook
Email
Twitter
LinkedIn
Facebook

Mohlo by vás zaujímať:

Reklama