25. decembra 2023

Ivana Ferencová rodáčka ale hlavne rómska speváčka zo Šarišského Čierna. Obec kde sa Ivana narodila sa nachádza na severovýchode Slovenska. Študovala na pedagogickej fakulte do dnes vyučuje v Rakusku rómsky jazyk. Desať rokov pôsobila, ako speváčka a herečka v košickom divadle Romatan. Je priama teta známej rómskej herečky Alžbety Ferencovej, ktorá obsadila hlavnú rolu v seriály IVETA. Jej špecificky zfarbený hlas zachytáva Rusinsku a Rómsku kultúru.

Snívala o veľkej kariére speváčky a herečky.
Dievča z malebnej dedinky snívala o kariére speváčky a herečky s učením už vynikala na základnej skole. Jej túžbou bolo dosiahnuť svoj sen no vedela aj to, že v škole bez dobrých známok sa na konzervatórium nedostane. Ivana sa na košickom konzervatóriu spoznala s bývalým manželom, ktorý študoval tanec a spev. Ich vzťah dlho nevydržal po troch rokoch manželstva sa rozpadol. Zo stroskotaného manželstva majú jediného 27 ročného syna Dávida a s otcom jej dieťaťa majú dodnes vynikajúci vzťah.

Dávid pracuje, ako poisťovací agent, ako sa hovorí korene sa nezaprú aj on zdedil po nadaných rodičoch talent vyučuje Argentínsky tanec Bačata vo Viedni. Jej kariéra nádejnej herečky v divadle Romatan sa nikam nepohla. stále čakala na veľkú príležitosť a snívala o doskách čo znamenajú svet no tá nikdy neprišla. O pár rokov neskôr sa Ivana spoznala cez jednu známu sociálnu sieť s terajším manželom, ktorý nie je rómskeho pôvodu. Pochádza zo Sniny je elektrikár a jeho vášňou je písanie básni. Na svoje básnické konto si pripísal v poradí už tretiu knihu.S manželom si kúpili domček v Rakúsku neďaleko Slovenských hraníc.

Spolupracovala s celebritami najvyššieho formátu, ako je Harri Stojka s nim dodnes vystupuje na rôznych akciách. Keďže sa venuje workshopom tak toho času na vystúpenia príliš veľa nemá. S Hariim koncertovala v Jakarte a tiež v Indonézii na Bali.

Pred 17 rokmi si založila spevácky zbor v ktorom sú prevažné nerómske speváčky, ktoré spievajú po rómsky su medzi nimi koncertuju po svete a europe. Vo Viedni si ju všimla Profesorka Dr. Ursula Hemetek s univerzity Musikwissenschaft ta jej ponúkla spoluprácu a Ivana vyučovala techniku spevu medzu ruskými, maďarskými a slovenskými študentmi. Mimoriadne talentovaná žena z malej dedinky okúsila v zahraničí slávu no na Slovensku o nej skoro nie je počuť.

Redakcia spravodajstva a Erik Hilár Lakatošovie PRESS.TV

Zdieľať

Facebook
Email
Twitter
LinkedIn
Facebook

Mohlo by vás zaujímať:

Reklama