13. februára 2024

Nič horšie neexistuje ako keď rodič prežije smrť svojho dieťaťa tak ako aj pán Roman. Ten pred mesiacom prišiel o svojho milovaného 20 ročného syna. Od tej doby nespáva a rapídne schudol.Každý deň na sociálnej sieti Tiktok vystavuje videa v ktorých prosí svojho zosnulého syna,aby sa vrátil späť medzi živých.

„Prosim vráť sa mi späť ja bez teba tu nechcem žiť.Priprav mi tam hore miesto lebo čoskoro sa tam vidíme.“ Opisuje v statusoch zronený otec,ktorý svojmu nebohému synovi vystrojil v Moste pompézny pohreb.

Stačí sa len vcítiť do role mladého 20 ročného Dominika , ktorý sa už 6 rokov lieči na rakovinu.
Dominik mal rakovinu ktorá sa tvorí v kostiach,  no je mu to zasiahlo svaly.

20 ročný Dominik  spomína na celý priebeh rakoviny a hovorí aj kedy to všetko začalo:

,, Začalo to , ked  mal 14 rokov. Bol  zdravý chlapec ako každí ostatní, chodil  cvičiť a robil som všetko. Veď predstavte si čo len asi tak robia 20 roční chlapci . Naraz Dominik začal pociťovať tlaky v nohe , no myslel  si , že je to s cvičenia.  No tlaky boli väčšie a pomaly mu noha opuchala a tak navštívil odbornú , ktorá mu povedala , že je to nejaký zápal svalu alebo presilenie  ktoré  vzniká z cvičenia .

Dala mu lieky , ktoré mu veľmi nepomohli.  Vôbec sa mu to nezlepšovalo , skôr sa mu to zhoršovalo a noha opuchla ešte viac a musel ostať hospitalizovaný v nemocnici,  kde takisto mu dávali lieky od bolesti. Tam zistili , že má  vysoké CRP  ( zápalový parameter )  a tak mu  začali dávať antibiotiká , čím sa CRP znížilo a poslali ho domov. Ako sám Dominik vraví :  ,, Chvíľku som bol doma , no o pár dní som sa opäť vrátil s bolesťami a už sa robili väčšie rozbory krvi . ‘’  V podstate okrem röntgenov a ultrazvukov kde nič nezistili  mu žiadne iné vyšetrenia nerobili.

Lekári  vraveli , že nič tam nevidia , že všetko je v poriadku.
Liečbou bola len medikamentózna a analgetická , vo znamená , že riešili iba bolesť liekmi. Dominik už niekedy tieto lieky nebral , pretože vedel , že to nemá cenu .  Ležal tam 3 mesiace ,kde s ním nič iné okrem podávania liekov od bolesti nerobili. Nespal kvôli veľmi silným bolestiam , noha sa nezlepšovala.

Raz si Dominikov otec zavolal toho najhlavnejšieho primára oddelenia ,  kde sa dohodli na magnetickej rezonancii  , pretože otec už sa na to synove trápenie nevedel viac pozerať . Po pár dňoch prišli výsledky,  kde zistili niečo divne co tam nemá čo robiť. Dominik opísal situáciu ako stráca slová a je v školu : ,, Počas obedovania prišla za mnou doktorka a hovorila mi , že majú podozrenie na nádor.

V tej chvíli som bol v šoku,  plakal som. ‘’ Na druhy deň sa to teda všetko rozbehlo, rýchlou záchranou posádkou bol prevezený do fakultnej nemocnice Motel , kde sa mu urobila biopsia a potvrdil sa zhubný nádor tkz. Ewingov sarkóm. „

Ewingov sarkom predstavuje typ sarkómu ,  teda nádoru spojivového tkaniva , konkrétne podporného, ktorého výskyt je vzácny. Vyskytuje sa v kostiach alebo v mäkkých tkanivách obklopujúcich kosti a je charakteristický pre mladšie vekové kategórie. Príčina tohto ochorenia nie je doposiaľ známa.

Dominik pokračoval so svojím príbehom,  je vidno , že je na seba hrdý a , že to zvládol.

,, Mal som 6 silných chemoterapii a následne operáciu. Potom ďalších 8 udržiavacích chemoterapii. Všetko bolo vlastne v poriadku a bol som vlastne uzdravený alebo teda bez rakoviny. “
Dominik bol rok zdravý a potom sa mu to ukázalo lokálne , čo znamená , že v určitých miestach mal malé ložiska.
Dominik sa teda začal druhýkrát liečiť , mal podstúpiť 12 chemoterapii , no zvládol len 8 podaní chemoterapie. Je nutné povedať , že samotná chemoterapia má svoje nežiadúce účinky a sú naozaj horšie ako napr. pri užití bežných liekoch.
Napriek tomu sa teda Dominik opäť uzdravil. Vydržal takto 8 alebo 9 mesiacov a opäť sa mu to ukázalo na oboch pľucach.

Opäť mu urobili biopsiu , kde sa potvrdila opäť rakovina. Nasledovne nasledovalo dalších 12 cyklov chemoterapie. Dominik 3 cykle zvládol úplne v pohode , no v pľúcach tie ložiska stále boli , niektoré mŕtve no niektoré aktívne. Keď Dominik podstúpil terapiu ožarovaním tak to vyzeralo aj chvíľu dobre , ale zase sa to tam potvrdilo. Dominikovi v nemocnici v Prahe povedali , že nemajú uz žiadnu liečbu a odporúčajú Brno.

Dominik pokračuje v rozprávaní svojho príbehu a vidno , že má slzy v očiach.

Dominik pokračuje : ,, Tam pán Dr. Múdry povedal , že urobia mi vzorku tkaniva z pľúc a zistia na čo je ten  nádor citlivý. “
Predtým ako mu tu vzorku mali zobrať,  tak pokračoval s chemoterapiu.
Stal sa mu  úraz z okom a tak vynechal jednu chemoterapiu. S okom k lekárovi nešiel. Dominik sám je s toho smutný , že vdety k lekárovi nešiel a doteraz si zo aj vyčíta. Keď prišiel do Motelu na chemoterapiu tak lekári mu povedali , že najprv musí ísť na vyšetrenie z okom , aby sa zistilo či nemá zlomeninu oka . Tým,  že  nešiel na vyšetrenie , tak mu chemoterapiu nedali a potom prebehla dlhšia doba a lekári v nemocnici Motel mu povedali , že už mu nemajú čo dať,  žiadnu inú liečbu a poslali ho domov , s tým,  že sa už nič nedá robiť.

V rozhovore s Dominikom vidno , že to nevedel prijať ani pochopiť , kde sám aj priznáva, že si nevedel predstaviť čo  s ním teraz bude a ťažko sa mu o tom rozprávalo a nemal ďalšie slová k tomu .

Novinár televízie Prima sa ho opýtal,  ako to bolo s Nemeckom , kde našli vlastne liečbu kmeňových buniek. No novinár televízie Prima tam zdôrazňuje,  že existuje na to liečba,  ale nie v Prahe. Čím chcem aj ja sa pristaviť k tomu , pretože máme veľmi veľa ochorení,  kde nevieme pomôcť s liečbou a za liečbou musíme utekať do iných štátov či krajín . Kameň úrazu je v tom , že liečba existuje , ale nevieme si ju zaplatiť,  pretože je nehorázne drahá a ten problém mal aj samotný Dominik , ktorý by sa mohol vyliečiť,  ale liečba kmeňových buniek stala v Nemecku milión korún.

Dominik počas rozhovoru nevedel ani len vysloviť vetu ohľadom liečby a tak vetu dokončil novinár:

,, Je to jediná možnosť,  že by som sa vyliečil a žil ďalej.  „

Dominik dodal k tomu : ,, Stále si vravím,  že je to blbý sen s ktorého sa zobudím. Je to nočná mora , s ktorej sa neviem zobudiť. “

Dominik je naozaj jeden silný mladý chlapec , ktorý aj napriek bolesti , ktorú prežil sa nevzdal a bojoval až do konca. Na záver ma jeden veľký odkaz pre všetkých , ktorí začínajú s touto bitkou , pre tých ktorí sa boja a majú strach a nevedia čo od toho čakať:

,,  Hovorím,  iba vydržať. Mať pozitívny prístup. Byt silný.  Nebáť sa a bude to dobre . Hlavne mat tu psychiku dobre nastavenú. Nemôžem povedať,  že to bolo nejako ťažké,  ale treba myslieť na to , že raz bude dobre. „

Autorom článku je náš nový kolega Adam Karsa

Ak sa vám článok páčil zanechajte nám komentár.

Videa s Dominikom si môžete pozrieť aj na Tiktoku https://www.tiktok.com/@lamara_sallva?_t=8jqhglDqUM4&_r=1

Redakcia spravodajstva a Adam Karsa PRESS.TV

Zdieľať

Facebook
Email
Twitter
LinkedIn
Facebook

Mohlo by vás zaujímať:

Reklama