9. novembra 2023

Komentar:Na prípad poukazal Karel Svoboda Nemecko

Babička tyranka bola odsúdená za to, že dievčatko surovo bila, nechávala ju spútanú v tme bez jedla a pitia a brala na ňu sociálne dávky aj po jej zmiznutí. Tento rok v januári dostala osemročný trest.Soňa Kvasničková dostala Valériu a jej ďalších troch súrodencov do starostlivosti v septembri 2016 po tom, čo ich otec – Kvasničkový syn – v dvadsiatich piatich rokoch zomrel a ich matka sa nemohla o štyroch potomkov postarať. Deti najprv na čas skončili v Klokánku, kým si ich odviedla babička do bytu činžiaku vo Viklefovej ulici na pražskom Žižkove.

Pravidelné správy o vývoji detí, ktoré bola povinná podávať súdu, ignorovala a reagovala vždy až na urgentnú výzvu. Sociálnym pracovníčkam, ktoré sa vždy dopredu ohlasovali, pri kontrole tvrdila, že Valerie je práve v škôlke. Hoci do nej v tom čase nechodila, pretože v rodine už nebola.

Prišlo sa na to až v auguste 2018, keď sa jeden z príbuzných obrátil na políciu. Zistilo sa, že dievčatko bolo naposledy s istotou videné v decembri 2017. Kedy presne zmizlo a čo sa s ním stalo, sa dodnes nevie. Babička mlčí.

Valeriina sestra kriminalistom neskôr popísala, že jednej noci videla v zrkadle, ako babička dievčatku v posteli surovo bije. Druhý deň si všimla, že Valerie nehnuto leží na posteli. Potom ju už nikto nevidel. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že dievča najskôr práve vtedy zomrelo. Babička však na ňu ešte pol roka brala dávky, celkom zhruba 55 tisíc korún.

Pri vyšetrovaní vychádzali na povrch otrasné detaily zo života detí. Podľa súdu babička vnúčatá bila vareškou, opaskom, ťahala za vlasy, za uši, šmýkala s nimi po podlahe, sprosto im nadávala.Najviac mlátila drobnú Valériu. Kopala ju a hádzala s ňou. Keď dievča plakalo, strkalo jej do úst handru, modriny v jej tvári maskovali púdrom. Pančuchami ju zväzovala ruky a nohy, pripútavala ju k trubke v predsieni, k madlu chladničke alebo k záchodovej mise, kde ju nechávala v tme dlhé hodiny bez jedla a pitia.

Súd nechal prehrať záznam výpovede Valeriinho brata, ktorý rozprával, ako aj jeho babička bila a všetkých nútila hodiny kľačať. Keď už deti boleli kolená, vymýšľali si, že potrebujú na záchod, aby si aspoň na chvíľku odpočinuli. Babička ich niekedy pustila, inokedy nie. Valeria potom chodila vonku pomočená.

Už zo škôlky chodili správy o podozrení na Valeriino týranie. Policajti to preverovali a nakoniec odložili s tým, že sa týranie nepreukázalo. „Pre sociálku to ale mal byť signál, aby starostlivosť o Valériu preverovala o to starostlivejšie,“ myslí si žalobkyňa Brücklerová.

Navyše sa ukázalo, že Soňa Kvasničková vôbec nemala vnúčatá dostať do starostlivosti. V minulosti totiž bola trestaná za to, že týrala vlastné tri deti. Bolo to v marci 1982, keď sanitka priviezla na 3. detskú kliniku v Prahe chlapca. Mal päť rokov, ale vyzeral na tri. Zanedbaný,podvyživený, apatický, trpel ťažkou psychickou retardáciou. A bol zranený.

„Na hlave, ramenách, chrbte a trupe boli zistené mnohopočetné jazvy, zlomeniny nosa, kľúča a pravého predlaktia,“ stojí v rozsudku z júna 1983. Podľa súdu ho celé roky týrala a surovo bila matka Soňa Kvasničková so svojím druhom. A nielen jeho, aj ďalšieho syna a sedemročnú dcéru.Svojim deťom nedávala najesť, ignorovala povinné očkovania, lekárske prehliadky a vyšetrenia aj ich školskú dochádzku. Súd ju za to poslal na päť rokov do väzenia. Okrem toho bola vo väzení aj kvôli krádežiam, podvodu, výtržníctvu. Naposledy ju súd potrestal v roku 2002 za ohrozenie výchovy syna, ktorého neposielala do školy.

Video nájdete TU-https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/405961-policie-otevrela-pripad-tyrane-valerie-proveruje-socialni-pracovnice

Zdroj:https://www.irozhlas.cz/

Zdieľať

Facebook
Email
Twitter
LinkedIn
Facebook

Mohlo by vás zaujímať:

Reklama