15. februára 2024

v stredu 14. februára sme si pripomenuli sviatok zamilovaných. Kým sociálne siete aj verejný priestor už niekoľko týždňov zaplavujú srdiečka, tipy na Valentínske darčeky a romantické odporúčania vo všetkých odtieňoch červenej, nám v Amnesty bliká červená kontrolka, pretože súčasná vláda stále nechráni právo všetkých ľudí na súkromný a rodinný život a len pred pár dňami parlamentom prešla novela Trestného zákona, ktorá je doslova výsmechom pre preživšie a preživších sexuálneho násilia.

Vo štvrtok 8. februára schválili poslanci a poslankyne NR SR novelu Trestného zákona, ktorá skracuje premlčacie doby za zločiny znásilnenia a sexuálneho zneužívania. Poslanci a poslankyne tak namiesto posilnenia ochrany pred násilím prejavili cynizmus. Realita ľudí, predovšetkým žien, v našej krajine je plná obáv z ohrozenia ich bezpečia a fyzickej autonómie a naša krajina pri ich ochrane dlhodobo zlyháva. Dôsledkom sú stovky nahlásených a tisíce nenahlásených prípadov znásilnenia a sexualizovaného násilia, ku ktorým na Slovensku ročne dochádza.

Slovensko však odmietlo Istanbulský dohovor, pretože NR SR nedokázala pomenovať existujúci stav rodovej nerovnosti a odsúdiť ho. Náš parlament nebol schopný narušiť škodlivý status quo a začať proces zmeny k účinnejšej ochrane pred rodovo podmieneným a sexualizovaným násilím. Po rokoch snáh o zmenu definície znásilnenia na takú, ktorá bude založená na absencii súhlasu, sa redefinícia do novely Trestného zákona nakoniec nedostala.

Informovalo o tom pre PRESS.TV Amnesty International

Foto zdroj : Archív

Zdieľať

Facebook
Email
Twitter
LinkedIn
Facebook

Mohlo by vás zaujímať:

Reklama