12. júna 2023

Ukrajinec v Brne zaútočil nožom na skupinu ľudí, údajne kvôli hudbe. Jeden mladík útok neprežil. Na mieste vzniklo pietne miesto.

V sobotu večer došlo k tragickej udalosti v Brne-Bystrci blízko električkovej zastávky Prístaviska. Do hádky sa tu dostalo niekoľko osôb a strhla sa potýčka, pri ktorej jeden ukrajinec nožom napadol a zranil dvoch mužov. Jeden z nich neskôr podľahol svojim zraneniam v nemocnici.

Podľa informácií spravodajského serveru Romea.cz je mŕtvy 23-ročný rómsky mladík. Udalosť sa snaží zneužiť extrémisti. Na Brnenskej priehrade sa v sobotu večer konal ohňostroj v rámci tradičnej prehliadky Ignis Brunensis a mierilo tam niekoľko tisíc ľudí.  Podľa informácií spravodajského serveru Romea.cz mal konflikt vzniknúť v električke, kde sa skupine cudzincov nemala páčiť hudba, ktorú si púšťala skupina mladých ľudí.

Keď potom obe skupiny vystúpili na zastávke došlo ku konfliktu. Informácie, že vraždil Ukrajinec vyvolala nenávistné reakciePodľa informácií, ktoré sa šíria po sociálnych sieťach mal byť útočiaci cudzinec z Ukrajiny. To na sociálnej sieti Faceboook uviedol napríklad moderátor a reportér KRIMI správ na Prime a CNN Prima News Michal Janotka. Cudzinec z východnej Európy, podľa našich informácií z Ukrajiny, mal v sobotu pri brnenskej priehrade podbodať niekoľko ľudí.

Pozrite si video CNNPrima News       Zdroj: TikTok 

23-ročný mladík jeho útok neprežil… A dôvod? Páchateľovi sa údajne nepáčila hudba, ktorú skupinka v električke počúvala,“ uviedol novinár. Jeho príspevok okamžite vyvolal celý rad nenávistných xenofóbnych reakcií voči Ukrajincom všeobecne. Xenofóbne príspevky sa potom objavujú aj pod rôznymi videami, ktoré vysielajú niektorí naživo na sociálnych sieťach.

‼️ Policisté v Brně vyšetřují vraždu. Cizinec z východní Evropy, podle našich informací z Ukrajiny, měl včera u brněnské přehrady pobodat několik lidí. 23letý mladík jeho útok nepřežil..😔 A důvod? Pachateli se údajně nelíbila hudba, kterou skupinka v tramvaji poslouchala…
Na obrázku môže byť 7 ľudí, dav a text
Miko: Primitívny princíp kolektívnej viny nemožno uplatňovaťNa nenávistné príspevky reagoval rómsky aktivista Jaroslav Miko, ktorý upozornil, že nemožno uplatňovať princíp kolektívnej viny. „Aj keby to bol násilník z Ukrajiny, skrátka nemožno uplatňovať primitívny princíp kolektívnej viny,“ uviedol Miko.
„Nesmieme posudzovať čin jednotlivca ako kolektívnu vinu celého národa. Túto kolektívnu vinu my Rómovia zažívame od majoritnej väčšiny. Nebuďme ako oni,“ napísal pod jedno živé vysielanie Viliam Patai. Na mieste vraždy začalo dnes popoludní vznikať pietne miesto, ľudia tam nosia sviečky a kvety.

romovia protest

Pozrite si video

Tragickú udalosť sa snažia zneužiť extrémisti.

Tragickú udalosť sa už ale snaží tiež využiť protisystémové politické strany. Pri pietnom mieste sa už napríklad objavila Petra Rédová, ktorá je zo strany PRO a ktorú vedie Henrich Rajchl. Začala sa s Rómami, ktorí boli na mieste dohovárať na usporiadaní demonštrácie „za bezpečnosť“.

„Súčasná vláda nám nekontrolovaným prílivom ľudí z východu vytvára z našej krajiny nebezpečné miesto na život,“ okomentovala udalosť senátorka  Jana Zwyrtek Hamplová, ktorá nedávno otvorene vyzývala na segregáciu rómskych detí v školách.

Na útoky na prezidenta Petra Pavla využil udalosť predseda extrémistickej Robotníckej strany sociálnej spravodlivosti Tomáš Vandas. „Bolo by tiež dobré informovať o tom, odkiaľ je ten cudzinec. Podľa neoverených informácií ide o Ukrajincov. Prijme agent Pávok na Hrade pozostalých?” napísal Tomáš Vandas, ktorý je známy svojimi sústavnými útokmi na Rómov.

Zdroj: https://romea.cz/cz/domaci/cizinec-v-brne-zautocil-nozem-na-skupinu-lidi-udajne-kvuli-hudbe-jeden-mladik-utok-neprezil-na-miste-vznika-pietni-mistZdieľať

Facebook
Email
Twitter
LinkedIn
Facebook

Mohlo by vás zaujímať:

Reklama