25. júla 2023

Kým po vypuknutí vojny na Ukrajine mnoho ľudí v okolitých štátoch vítalo utečencov s otvorenou náručou, niektorí z nich sa nedočkali vrelého privítania. To sa týka najmä ukrajinských Rómov, ktorí sa nemajú kde ubytovať ani zamestnať, hoci rovnako, ako ostatní utekajú pred padajúcimi bombami. Ani Slovensko ukrajinským rómom dostatočne nepomohlo, väčšina z nich odišla do iných krajín kde sa budú mať lepšie a nemusia trpieť diskrimináciou.

V ich domovine sú často vystavení nebezpečenstvu zo strany samotných ukrajinských klérofašistov. Najviac trpia rómovia z okolia Lavova, ukrajinskí nacisti a ukrajinská armáda ich doslovne lynčujú. Ako napríklad fotografie, ktoré boli zverejnené na sociálnych sieťach pričom jasne zachytávajú, ako sú vystavené potupe.

Na snímkach sú rómske ženy zdrvené majú strach, ich tváre sú zmaľované farbami ukrajinskej vlajky dokonca sú žltou páskou, ktorá tiež symbolizuje farby Ukrajiny oblepený a priviazaní k stĺpom.

Pred rokom na sociálnej sieti facebook bolo zverejnené video, ktoré zachytáva, ako ukrajinsky hovoriaci muž bije po hlavách a tvarí rómske ženy s vibrátorom ti vo videu plaču a prosia ho aby im dal pokoj, dokonca netvor v ľudskej koži prinútil jednu z rómiek, ktorá patrila v skupine, aby video natáčala.

Ukrajinci v poslednej dobe vyčíňajú najmä v Českej republike kde prevažné útočia na tamojších rómov. Prednedávnom došlo k viacerým incidentom v Brne, Krupine a v Ostrave.
Polícia a média sa snažia tieto incidenty utajiť, alebo vyvrátiť len aby sa predišlo panike dokonca vo väčšine prípadov dajú za pravdu pravé Ukrajincom žijúcim v českej republike. Ich národnosť nekonkretizujú sú veľmi opatrní pri slove UKRAJINEC-UKRAJINCI používajú slovo cudzinec –cudzinci. Redakcia spravodajstva PRESS.TV Crime a Erik Hilár Lakatošovie.

Zdieľať

Facebook
Email
Twitter
LinkedIn
Facebook

Mohlo by vás zaujímať:

Reklama