17. marca 2023

Gója sú rómskym národným jedlom a sú to vlastne plnené bravčové črevá. Táto delikatesa patrí od nepamäti Rómom v modernej dobe sa ten to recept udomácnil, a to najme aj na Liptove pričom si pred nedávnom Liptovčania nechali recept bravčové čreva patentovať a nazvali ich Liptovské droby.

Suroviny:  3-4 bravčové črievka 150g polohrubej múky  2 lyžičky soli  štipka čierneho korenia 3-4 strúčiky cesnaku

Postup: Najskôr si pripravíme plnku. Nastrúhame zemiaky a pridáme do nich lyžičku soli, štipku čierneho korenia, cesnak a múku. Premiešame. 

Črievka umyjeme a koniec uviažeme špáradlom, aby plnka nevytiekla. Lyžičkou naplníme črievko plnkou. Do črievka dáme 3 lyžice plnky. Nenaplníme črievka úplne, lebo by počas varenia praskli. Črievko dáme variť do vriacej vody so soľou. Varíme cca 30 minút.
Uvarené gója osušíme a dáme na panvicu s rozpáleným olejom. Opekáme do zlatista. Podávame so zeleninovou oblohou, baraními rohmi, horčicou, chrenom a cigánskym chlebom marikľou.

Gója poznajú aj v susednom Poľsku, ktoré podľa ich receptu pripravujú trochu inak ak vás tento recept zaujal vyskúšajte si ho doma. Bravčové čreva sú v dnešnej dobe dostupné skoro v každej mäsiarni na Slovensku.

Video zdroj: TikTok
Redakcia spravodajstva PRESS.TV 

 

Zdieľať

Facebook
Email
Twitter
LinkedIn
Facebook

Mohlo by vás zaujímať:

Reklama