Okresný súd v Prešove na dnešnom pojednávaní vyhovel našej antidiskriminačnej žalobe v prípade segregácie rómskych detí na základnej škole v Terni. Rozhodol, že k segregácií rómskych detí na tejto škole dochádza v dôsledku prijatých rozhodnutí žalovaných štátnych inštitúcií o určení spoločného školského obvodu v danej lokalite ako aj v dôsledku ich dlhodobej nečinnosti. Žalovaných súd zaviazal k prijatiu účinných opatrení, ktoré protiprávny stav na škole odstránia a do budúcna segregácii zabránia.
Antidiskriminačnú verejnú žalobu sme ako mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva – podali proti Ministerstvu školstva SR a právnemu predchodcovi Regionálneho úradu školskej správy v Prešove v januári 2016. V strategickom súdnom spore sme namietali, že žalované štátne orgány nielenže škole neposkytli potrebnú podporu, ale ešte ju svojimi rozhodnutiami o určení školských obvodov a nečinnosťou postavili do situácie, keď kvôli nedostatku kapacít musela začať vzdelávať časť detí v rómskych triedach aj na druhej zmene.
Na súde sme sa domáhali toho, aby súd žalované štátne inštitúcie zaviazal k prijatiu účinných opatrení, ktoré protiprávny stav na škole odstránia a do budúcna segregácii zabránia.
V rámci súdneho konania poskytla súdu svoje stanovisko aj bývalá Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá situáciu v danej lokalite z vlastnej iniciatívy zmapovala. Jej stanovisko v súdnom konaní podporilo našu argumentáciu.
Okresný súd v Prešove o našej žaloba po prvý krát rozhodoval už vo februári 2019, pričom svojím rozsudkom našu žalobu zamietol. Jeho rozsudok následne Krajský súd v Prešove z augusta 2020 v celom rozsahu potvrdil.
Proti rozsudku krajského súdu sme podali dovolanie na Najvyšší súd SR. Ten svojím uznesením z marca 2023, zrušil rozsudky krajského a okresného súdu a vec opätovne vrátil okresnému súdu na ďalšie konanie a rozhodnutie. Podľa Najvyššieho súdu sme v konaní ako žalujúca strana uniesli svoju časť dôkazného bremena. Bolo na žalovaných štátnych inštitúciách, aby preukázali, že svojim rozhodnutiami nediskriminovali.
Okresný súd pojednávaní dňa 6.11.2023, viazaný aj právnym názorom najvyššieho súdu, našej žalobe vyhovel. Rozhodol, že žalované štátne inštitúcie sa dopustili diskriminácie – a to prijatím rozhodnutí o určení školského obvodu, ktorými udržali existujúcu segregáciu rómskych detí na škole v Terni ako aj neprijatím účinných opatrení na predchádzanie a odstránenie ich segregácie.
Okresný súd rozsudok ústne vyhlásil, jeho písomné vyhotovenie zatiaľ nebolo stranám sporu doručené.
V rámci ústneho odôvodnenia na pojednávaní súd konštatoval, že žalované štátne inštitúcie nevytvorili podmienky, aby základná škola v Terni mohla všetky deti vzdelávať inkluzívne. Súd vytkol žalovanému školskému úradu, že nedostatočne vykonal analýzu kapacít okolitých škôl, pričom zameral sa len na ich dopravnú dostupnosť, ktorá podľa súdu nemôže byť rozhodujúcim faktorom pri desegregácii a neanalyzoval kapacity v meste Prešov a okolitých obciach. Súd taktiež konštatoval, že desegregačným riešením nemôže byť výstavbe novej školy v Malom Slivníku, pretože je predpoklad, že tá by bola s prevahou rómskych detí, či by bolo aj v zmysle rozhodnutí najvyššieho súdu nezákonné.
Žalovaným okresný súd uložil povinnosť do šiestich mesiacov od právoplatnosti rozsudku vypracovať plán opatrení, ktoré povedú k účinnému odstráneniu a prevencii segregácie a povinnosť tento plán do dvoch rokov naplniť.
Vanda Durbáková, právna zástupkyňa Poradne pre občianske a ľudské práva ako žalobcu v súdnom konaní k rozsudku povedala:
„Je to ďalší zo série rozsudkov, ktoré potvrdzujú zodpovednosť štátnych inštitúcii vrátane ministerstva školstva za diskrimináciu rómskych detí v slovenskom školstve. Vytvára na ne ďalší dôležitý právny tlak, aby prijímali účinné opatrenia na potieranie segregácie rómskych detí vo vzdelávaní. Štátne orgány jednoducho musia určovať školské obvody tak, aby podporovali rôznorodosť detí naprieč základnými školami a neprispievali k segregácii znevýhodnených rómskych detí. Dnešný rozsudok ich k tomu zaväzuje. Musia tak prísť s účinnými komplexnými opatreniami, ktoré povedú k desegregácii na dotknutej škole v Terni.“
Rozhodnutie nie je právoplatné a žalované strany sa môžu voči rozsudku odvolať. Informoval o tom dnes pre PRESS.TV TSMVO