25. apríla 2024


Do Zborova som opätovne prišla takmer po piatich rokoch a nie je to náhoda. Obec ukazuje ako možno vďaka spolupráci a dobrej vôli postupne riešiť problém generačnej chudoby rómskych komunít.

V Zborove za ostatných 5, dokonca krízou poznačených, rokov dosiahli viditeľné výsledky – stojí tu nová obecná škôlka, vybudovaná sociálnym podnikom z európskych fondov, nové komunitné centrum, nové legálne domčeky v rámci projektu DOM.ov., na ktoré si rómske rodiny našetrili a ktoré vlastnia.

Nemenej dôležité sú investície do vzdelávania rómskych detí. Potvrdili mi, že deti, ktoré začali rozvíjať od útleho veku v programe Omama, práve v čase, keď som bola na návšteve v roku 2019, sú dnes škôlkarmi a školákmi, ktorí už zďaleka tak nezaostávajú za svojimi nerómskymi rovesníkmi. Vďaka podpore v ranom a predškolskom veku je šanca tejto generácie vymaniť sa z chudoby výrazne vyššia. Osobitne ma teší, že sa tu darí rozvíjať potenciál rómskych žien, zvyšovať ich zamestnanosť a angažovanosť na zmene komunity.

V neľahkých podmienkach sa v Zborove darí vďaka spolupráci obce a neziskového sektora, ktorý tu má silné zázemie. Aj proces nie je dokončený a zďaleka nie jednoduchý, pri dobrej vôli a systematickými krokmi Zborov ukazuje ako riešiť jednu z našich najväčších celospoločenských vyziev.

Uviedla prezidentka SR, Zuzana Čaputová na svojej Facebookovej stránke. Redakcia spravodajstva a Erik Hilár Lakatošovie PRESS.TV

Zdieľať

Facebook
Email
Twitter
LinkedIn
Facebook

Mohlo by vás zaujímať:

Reklama