10. novembra 2023

KRAJSKÁ KRIMINÁLKA VYŠETRUJE OBROVSKÝ PODVOD SENIORKA ZA 3 TÝŽDNE PRIŠLA O 275 900 € Rekordnú sumu peňazí v priebehu niekoľkých dní vylákali podvodníci od 73-ročnej seniorky z Petržalky.

Tú kontaktoval s naliehavou prosbou o finančnú pomoc neznámy muž, ktorý sa jej v telefonáte predstavil ako priateľ jej netere. Oznámil jej, že je vo veľkej finančnej a časovej tiesni, a preto urýchlene potrebuje požičať čo najviac peňazí. Účel a ani výšku sumy jej nešpecifikoval. Poškodená vybrala zo svojho účtu 24 000 €, ktoré odovzdala pri nemocnici na Kramároch ,,blízkemu priateľovi“ neterinho priateľa.

Pri prvom telefonáte to však neskončilo a falošný priateľ neteri sa ozval opäť. Tentokrát žiadal seniorku o peniaze, ktoré potreboval na investovanie do zlata. Poškodená súhlasila a podľa jeho pokynov išla ku smetným nádobám nachádzajúcich sa v blízkosti jej bydliska, kde položila igelitku s hotovosťou 129 000 €. Ani 153 000 € podvodníkovi nestačilo a opakovane žiadal od seniorky peniaze na investovanie do zlata.

Tá opäť zabalila do igelitky ďalších 103 000 € v hotovosti, ktoré následne uložila pri rovnakých smetiakoch ako predošlý raz. Pri jednom z odovzdávaní peňazí, seniorka vložila do igelitky aj platobnú kartu s PIN kódom, z ktorej jej páchatelia vybrali ďalších 19 900 € z rôznych bankomatov v Prahe. Neznámy páchateľ v období 22 dní telefonicky kontaktoval seniorku dokopy 160- krát, pričom celkový čas ich hovorov bol v trvaní 18,3 hodiny.

Vyšetrovateľ bratislavskej krajskej kriminálky začal v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci zločinu podvodu spáchaného na chránenej osobe.

Opätovne vyzývame seniorov: aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré ich telefonicky kontaktujú z rôznych príčin (napr. že ich byt/dom bude vykradnutý, vnuk mal nehodu, investovanie a i.) a žiadajú od nich peniaze,aby si skutočnosti uvádzané v telefonickom rozhovore s neznámou osobou ihneď overili u svojich príbuzných alebo iných osôb, ktorým dôverujú,aby nevyberali svoje finančné úspory pre cudzie osoby zo svojich účtov a nedávali peniaze osobám, ktoré nepoznajú,aby nevpúšťali cudzie osoby na svoj pozemok, do svojich príbytkov, aby v týchto prípadoch, alebo aj v iných prípadoch, kedy majú podozrenie z podvodného konania, ihneď kontaktovali Policajný zbor na čísle 158.

Zároveň Vás žiadame, aby ste o spôsoboch podvodných konaní informovali aj svojich starších príbuzných, ktorí nemajú prístup na internet!

INFORMUJE O TOM POLÍCIA SR, NA SVOJEJ FACEBOOKOVEJ STRÁNKE

Zdieľať

Facebook
Email
Twitter
LinkedIn
Facebook

Mohlo by vás zaujímať:

Reklama