23. júla 2023

Jeden z najznámejších rómskych spevákov Gipsy Kajkoš, ktorého poznajú najmä rómovia zo všetkých kútov sveta, prijal ponuku od Trebišovského predsedu politickej strany SMER, aby v blížiacich sa voľbách kandidoval za ich stranu. Kajkoš ponuku prijal, čo mu za to nasľuboval to nám už neprezradil. Jedno však je isté, že figuruje na kandidátnej listine s číslom 70.

Pýtali sme sa ho prečo nekandidoval za stranu OĽANO keďže v minulosti Kajoš za spomínanú stranu v ktorom sú obaja poslanci Pollákovci loboval, jeho odpoveď bola, že mu nikto nedal šancu ani ho zo strany OĽANO neoslovil. Spevák komentoval aj otázku redaktora, či si je vedomý toho koľko zla Fico na rómoch napáchal a či vie o tom, že v minulosti Fico rómov diskriminoval !? Jeho odpoveď bola jednoznačná“On rómov nediskriminuje, a preto budem tam, aby som obhajoval rómov, lebo Fico bude vládnuť či tam budem ja, alebo nie! “ Či hudbu zavesí na klinec ak by sa mu predsa podarilo uspieť vo voľbách odpovedal “Hudba je môj koníček budem sa snažiť ju kombinovať politikou“

Prečítajte si Ficové nechutné rasistické výroky o rómoch

Výroky o menšinách, obzvlášť o Rómoch, bývalý trojnásobný premiér pravidelne pritvrdzuje najmä pred voľbami. Rómsku tému vytiahol prvýkrát už ako začínajúci politik a bola súčasťou kampane Smeru napríklad pred voľbami v roku 2002.

,,Aby robenie detí nebolo spôsobom obživy rómskych rodín,“ ohlásil Fico svoju predstavu o politike Smeru ešte v roku 2001. „Robia deti, lebo chcú peniaze. Ak nezastavíme populačný rast, o desať rokov tu máme problém,“ hovoril ďalej Fico.

Hoci v ďalších rokoch vládla práve jeho strana, pričom pod kontrolou mala aj ministerstvo vnútra, ktoré sa má zaoberať aj rómskou problematikou, rovnaké plány opisoval Fico aj neskôr.

V roku 2012 ohlásil, že jednofarebná vláda Smeru zavedie internátne školy pre Rómov a tí budú namiesto peňazí zo sociálnych dávok dostávať v niektorých prípadoch potraviny. Nestalo sa ani to a o štyri roky neskôr opäť pritvrdil. Uviedol  Peter Kováč redaktor denníku SME

Rasizmus Robeta Fica je nebezpečnejší ako reči zo zatuchnutých krčiem, kde sa na dne pohárikov končí budúcnosť rodín, alebo slová učiteľky detičkám, že toto je dobrá škola, lebo do nej nechodia Cigáni.

Tento rasizmus sa vyvíja ako larva. A pre pár hlasov z podzemia sa z Fica napokon môže stať fašista. Uviedla vo svojom článku  Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME (Zdroj: SME.sk)
Pozrite si video

Video zdroj: Správy TV JOJ

Marek Hojsík, člen tímu bývalej splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity Kláry Orgovánovej uviedol, že najvýstižnejším výrokom v tomto kontexte bol výrok premiéra Roberta Fica.

„V jeho výroku o tom, že nezamestnanosť na Slovensku je prevažne tvorená nezamestnanými Rómami, sa koncentruje komplexný problém sociálneho vylúčenia Rómov na Slovensku,“ napísal Hojsík. Výrok podľa neho predstavuje rasistické vyčleňovanie Rómov z majoritnej komunity, viktimizáciu za problém nezamestnanosti i neschopnosť či nezáujem riešiť problém začleňovania Rómov.

Bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Miroslav Pollák si všimol najmä výrok po policajnom zákroku v rómskej osade v Moldave nad Bodvou „Polícia už má rešpekt“, ktorý prisudzuje najvyšším predstaviteľom policajného zboru.

Podľa riaditeľa nadácie Milana Šimečku Laca Oravca zaznela v predchádzajúcom období z úst čelných predstaviteľov štátu „zbierka asi najxenofóbnejších výrokov“.

V ankete, ktorá celkovo hodnotila desať oblastí rómskej problematiky oslovila nadácia takmer 50 odborníkov. Hodnotenie stanovila na základe odpovedí a známkovania deviatich respondentov. V tomto hodnotení odborníci udelili vláde celkovú známku 3,62, čo v slovnej škále hodnotenia znamená, že činnosť vlády bola skôr negatívna.

Okrem výrokov predstaviteľov exekutívy na adresu Rómov boli najviac negatívne hodnotené zrušenie podpredsedu vlády pre ľudské práva a presun Úradu splnomocnenca pre rómske komunity pod ministerstvo vnútra (4,22) a tiež celkové hodnotenie tzv. Rómskej reformy (4,11.) S najlepšou odozvou sa stretla novela antidiskriminačného zákona, ktorá dostala priemernú známku 1,22.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV

Zdieľať

Facebook
Email
Twitter
LinkedIn
Facebook

Mohlo by vás zaujímať:

Reklama