2. marca 2024

26 ročný Martin Berky z Banskej Bystrice kresli od svojich 6 rokov, počas základnej školy jeho  kresby putovali po rôznych výstavách. Dokonca niekoľkokrát bol diplomami ocenený primátorom mesta za úžasne maľby na ktorých zachytával Banskú Bystricu a hasičov pri zásahov neskôr pre nich navrhol erb.Pre policajtov zasa kreslil auta  a rôzne veci. Umelec svoje diela za chytáva na výkrese s ceruzkou a umelým uhlíkom.  

Po ukončení ZŠ sa Martin chcel dostať  na umeleckú školu ktorá pôsobí v jeho rodnom meste, tam sa dozvedel od vedenia školy ,že ho neprijmú nakoľko je Róm a údajné pred nim už tam rómov mali, ale neboli s nimi spokojní. Preto sa rozhodol pre iné povolanie napokon sa z neho stal kuchár čašník.  Martin na maľovanie nezanevrel a intenzívne sa venoval kresbám a sám sa pritom technický zdokonaľoval.

Po čase sa zamiloval do terajšej priateľky ktorá má z predošlého manželstva tri deti, jedno z nich je postihnuté. Prednedávnom sa zamestnal  v reštaurácii U Kemov v Banskej Bystrici, no dlho tam nevydržal napriek tomu, že ho práca  umývača riadu a kuchára bavila jeho kolegovia mu dávali razantne najavo, že medzi nich nepatrí pre jeho etnicitu a dokonca pred ním aj hailovali.

Neskôr sa Martin dozvedel, že majiteľ podniku ho podviedol  a zamestnal na čierno a neodvádzal za neho odvody do zdravotnej poisťovne,  zatiaľ čo on si celú dobu myslel že pracuje legálne. Keď od neho pýtal zmluvu  začal sa vykrúcať.

Peniaze na uživenie rodiny Martin potreboval a tak začal maľovať portréty  slávnych. Jeho diela si všimol známy maďarský spevák Maco Mamuko pre ktorého namaľoval rodinný obraz. Neskôr ho oslovili aj Rytmus, PAT, Rene Rendy ,Mega Rema. Do budúcna by chcel mať výstavu svojich obrazov. Inšpiráciou pre neho je aj známy rómsky maliar Jozef Fečo  z Kračunoviec. Pozrite si archívne video

 Redakcia spravodajstva a Erik  Hilár Lakatošovie PRESS.TV   

Zdieľať

Facebook
Email
Twitter
LinkedIn
Facebook

Mohlo by vás zaujímať:

Reklama