27. júla 2023

Johnny Johnson je 45-ročný muž z USA, ktorému už v detstve diagnostikovali vážne duševné poruchy vrátane paranoidnej schizofrénie. Johnsona majú popraviť 1. augusta 2023 v Missouri za vraždu šesťročného dievčatka z roku 2002. Zločin, ktorý spáchal, je nepopierateľne závažný. Podľa zistení neuropsychiatra však Johnson nechápe dôvod svojho trestu a verí, že Satan zneužíva štát na jeho popravu, aby tak spôsobil koniec sveta.

Johnny Johnson trpel celé detstvo vývojovými poruchami. Na psychiatrickú kliniku ho prvýkrát prijali, keď mal len 14 rokov. Kým dovŕšil 18 rokov, v psychiatrickej nemocnici ho liečili kvôli pokusom o samovraždu až štyrikrát. Johnsonovi diagnostikovali vážnu depresiu, schizofréniu, paranoidnú schizofréniu, schizoafektívnu poruchu, hraničnú poruchu osobnosti a závislosť od viacerých látok.Keď Johnsona vo veku 24 rokov zatkli, priznal sa k zabitiu dieťaťa a povedal polícii, kde nájdu telo.

Trest smrti je nezvratný a nehumánny trest, ktorý neznižuje mieru kriminality a nepôsobí preventívne. Medzinárodné právo v oblasti ľudských práv zároveň zakazuje uplatnenie trestu smrti voči osobám s mentálnym (psychosociálnym) a duševným znevýhodnením. Neuropsychiater, ktorého najala Johnsonova obhajoba, dospel začiatkom roka 2023 k záveru, že Johnny Johnson nie je spôsobilý na popravu práve z tohto dôvodu.

Navzdory dôkazom Najvyšší súd štátu Missouri rozhodol, že Johnson je duševne spôsobilý na to, aby ho popravili. Jeho poprava je plánovaná na 1. augusta tohto roka, teda už o 4 dni. Amnesty International žiada zrušenie trestu smrti pre Johnnyho Johnsona a uplatnenie trestu primeraného jeho zdravotnému stavu. Informoval o tom pre PRESS.TV Crime: Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko.

Petíciu nájdete TU-https://www.amnesty.sk/stop-poprave-psychicky-choreho-muza/

Zdieľať

Facebook
Email
Twitter
LinkedIn
Facebook

Mohlo by vás zaujímať:

Reklama